ECONOMIE

România „lider” european – Avem cele mai mari taxe pe salarii din toată Uniunea Europeană

O amplă analiză realizată în 45 din cele 52 de state europene, arată că ţara noastră se clasează  pe penultimul loc din punct de vedere al puterii de cumpărare, dar pe primul la impozitare

În prezent, continentul european numără 52 de state suverane, 5 state parţial recunoscute şi 11 state nesuverane, aflate sub administrarea unor ţări precum Marea Britanie, Danemarca, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Finlanda sau Portugalia. „Pentru a putea face o comparaţie mai apropiată de adevăr în ceea ce priveşte salariul mediu brut şi net, respectiv puterea de cumpărare din Romania faţă de celelalte state europene, am folosit ultimele date oficiale disponibile pentru 45 dintre aceste ţări”, notează Mircea Iliescu, fondator al site-ului de informatii finaciare BVBescu.ro într-o amplă analiză privind salariul mediu şi puterea de cumpărare în statele europene, împărţite în trei mari categorii: cele care fac parte din Uniunea Europeană, cele care fac parte din Spaţiul Schengen şi statele din Europa Occidentală. Potrivit analizei realizate pe baza datelor publice, cel mai mare salariu mediu, atât brut, cât şi net îl găsim, în prezent, în Elveţia (6272 € brut, 4717 € net). Cele mai scăzute salarii medii, atât nete, cât şi brute, sunt, în acest moment, în Moldova (453 € brut, 363 € net), Belarus (452 € brut, 394 € net), Ucraina (451 € brut, 363 € net), Armenia (423 € brut, 300 € net), Georgia (375 € brut, 300 € net), Azerbaijan (370 € brut, 307 € net) şi Turcia (nu se precizează salariul mediu brut, 307 € net). 

Acestea sunt salariile şi puterea de cumpărare exprimată în USD pentru cel 45 de ţări europene:

StatSalariu Brut in €Salariu net in €Paritatea Puterii de cumparare in USDData ultimei raportari
Albania46538411622021-Q2
Armenia42330010592020-12
Austria4540310435682020
Azerbaijan37030712212020-03
Belarus45239415162021-02
Belgia3775244229572019
Bosnia and Herzegovina75949714572020-10
Bulgaria78060516722021-Q2
Cehia1561125024932021/Q2
Cipru1992165828242019-Q3
Croatia129796520872021-03
Danemarca6196391443972019
Elvetia6272471743242018
Estonia1553121422362021-03
Federatia Rusa63955617202021-Q3
Finlanda3380250929202016-Q2
Franta4130279131892020
Georgia37530011612021-Q2
Germania4130295234112021/Q3
Grecia1466111620402019
Irlanda4049304135232021-Q3
Islanda4739322134332018
Italia2479175225842019
Kosovo47743011362019
Letonia128094019502021-Q3
Lituania1598101222392021-Q3
Luxemburg5143357342082018
Macedonia de Mord71147515702021-10
Marea Britanie2989239328942021-09
Moldova45336310232021-Q2
Muntenegru79953515142021-11
Norvegia4807351133932020
Polonia1439103422252021-12
Portugalia1517111019572021 – Q3 – Gross
2020 – Net
Romania115170819312021-08
San Marino2445239035512017
Serbia76055115772021-05
Slovacia118590120592021-Q3
Slovenia2009129023342021-01
Spania2648203929002021/Q3
Suedia4156277032202020-05
Tarile de Jos2855215228502020
Turcia 307 2021-12
Ucraina45136315012021-06
Ungaria125185719982021-03

 Din tabelul de mai sus, rezultă că mediana salariului la nivelul celor 45 de ţări europene analizate este de 2180 € brut, respectiv 1549 € net. În acelaşi timp, conform tabelului, mediana salariului net este: • 1748 € pe lună, pentru ţările care fac parte din Uniunea Europeană;• 1876 € pe lună, dacă luăm în considerare doar în ţările din spaţiul Schengen;• 2657 € pe lună, daca luăm în considerare doar statele din Europa Occidentală.

CÂT DE MARE ESTE TAXAREA SALARIILOR ÎN UNIUNEA EUROPEANĂ

 Deşi nu s-au găsit date agregate disponibile la nivel european, am găsit cifre legate de taxarea salariilor în Uniunea Europeană. Conform unui studiu KPMG din 2019, România are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeană, impozitele reprezentând un procent de 40,85% din valoarea salariului brut. Ţara noastră este urmată de Olanda (36,68%), Ungaria (33,50%) şi Cehia (31,12%); La polul opus se afla Belgia (10,16%), Malta (10,00%), Marea Britanie (6,36%) şi Estonia (4,36%). În Germania, taxele salariale reprezintă un procent de 26,17%. Mediana taxării în Europa este de 20,38%; O observaţie: ţările europene care au cele mai mari salarii medii nete au taxări în preajma mediei de 20,38%. 

CUM ARATĂ DATELE, DIN PUNCTUL DE VEDERE AL PARITĂŢII PUTERII DE CUMPĂRARE ÎN USD

 În ceea ce priveşte puterea de cumpărare exprimată în USD, a aceloraşi ţări, se observă că Danemarca, Elveţia şi Luxemburg conduc acest clasament, cu un echivalent al puterii de cumpărare de peste 4.000 USD. De cealaltă parte, la coada clasamentului găsim Albania, Georgia, Kosovo, Armenia şi Moldova, cu un echivalent al puterii de cumpărare de sub 1.200 USD. 

UNDE SE AFLĂ ROMÂNIA, ÎN CLASAMENTUL SALARIILOR MEDII NETE DIN EUROPA

 Dacă luam în calcul doar ţările membre ale Uniunii Europene, avem al doilea cel mai mic salariu brut şi net, doar bulgarii având remuneraţii mai mici. Totuşi, la nivel european, România se afla pe locul 30 din 45 state, atât în ceea ce priveşte salariul mediu brut (1151 Euro), cât şi în ceea ce priveşte salariul mediu net (708 Euro). Suntem peste ţările din Europa de Est şi Sud-Est – Muntenegru, Bosnia şi Herzegovina, Serbia, Macedonia, Albania, Kosovo, Belarus, Georgia, Armenia, Azerbaijan, Moldova şi Ucraina. Suntem peste Federaţia Rusă şi deasupra Bulgariei (singura ţară sub noi dintre cele din UE). Totodată, suntem destul de aproape de ţări Central Europene precum Slovacia, Ungaria, Letonia şi Croaţia. Cehia, Lituania, Polonia, Estonia şi Slovenia sunt ţările din fosta Cortină de fier care au cel mai mare salariu mediu net. Cu excepţia Estoniei, toate ţările din Estul şi Centrul Europei au un salariu mediu net mai mic decât mediana europeană. Inclusiv Grecia, care nu a făcut niciodată parte din grupul ţărilor din Cortina de Fier, se afla sub mediana europeană… 

CONCLUZIILE ANALIZEI:

• cu un procent de 40,85% din valoarea salariului brut, România are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeană; Mediana taxării în Europa este de 20,38%;• România se află pe penultimul loc, ca şi putere de cumpărare, dintre ţările din Uniunea Europeană, cu un PPP de 1931 USD. Dacă ne raportăm la ţările din regiune, PPP-ul României este peste valoarea mediană, este similar cu cel al Portugaliei, Letoniei şi Ungariei şi peste cel al Federaţiei Ruse;• Salariul mediu net din România este de 2 ori mai mic faţă de mediana europeană, de 2,5 ori mai mic decât cel ţările care fac parte din Uniunea Europeană şi faţă de cel din ţările din spaţiul Schengen şi de aproape 4 ori mai mic faţă de cel din statele din Europa Occidentală;• România are al doilea cel mai mic salariu brut şi net din Uniunea Europeana; Însă, la nivel european, România se afla pe locul 30 din 45 state, atât în ceea ce priveşte salariul mediu brut, cât şi salariul mediu net;• Salariul mediu net din România este peste cel al ţărilor din Europa de Est şi Sud-Est, peste cel din Federaţia Rusă şi deasupra Bulgariei. Totodată, este apropiat de ţări Central Europene precum Slovacia, Ungaria, Letonia şi Croaţia.

Comentează

Back to top button